Co Rodzic powinien wiedzieć?

Bardzo prosimy, nie przyprowadzajcie Państwo do przedszkola dzieci chorych ( szczególnie jak wiedzą Państwo, że dziecko w nocy miało gorączkę, biegunkę, jakąś wysypkę czy wymiotowało lub wyszło z przedszkola poprzedniego dnia chore), mocno zakatarzone. Proszę poważnie potraktować zgłaszane Państwu dolegliwości przez dziecko lub nauczycielkę. Szerzenie się wszelkich chorób, odbywa się przez zakażenia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów- zabawek zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.

Przedszkole jest miejscem, gdzie kontakty między dziećmi są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą przenosić się szczególnie łatwo.

Po chorobie dziecko powinno przynieść zaświadczenie od lekarza, że już może chodzić do przedszkola- dla dobra innych dzieci.

zdrowieWażne:

1. Przedszkole stawia przed wszystkimi trzylatkami jednolite wymagania co do umiejętności samoobsługowych. Poziom tych umiejętności postrzegany jest przez psychologów jako dojrzałość przedszkolna. Są to podstawowe czynności w zakresie samoobsługi, jak : mycie rąk, samodzielne jedzenie łyżką, samodzielne korzystanie z toalety, kontrolowanie i załatwianie potrzeb fizjologicznych w toalecie z równoczesnym zachowaniem przy tym czystości, tj. podcieranie pupy, ubieranie i zdejmowanie podstawowych części garderoby, znajomość swego imienia i nazwiska, rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych, wycieranie nosa i chodzenie po schodach.
  2. W przedszkolu nie podaje się dzieciom lekarstw.
  3. Przedszkole nie prowadzi diet dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Istnieje możliwość eliminowania niektórych produktów, tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego o stwierdzeniu alergii (jedynie nabiał).
  4. Proponujemy, aby dziecko było ubrane praktycznie i wygodnie. Odzież nie może krępować ruchów dziecka, a jego zakładanie nie powinno być dla dziecka zbyt trudne. Należy się liczyć z faktem ubrudzenia podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym lub zajęciach. Proponujemy więc odzież na zmianę, a także odzież przeznaczoną do zabaw na podwórku, którą można pozostawić w szafce dziecka w szatni.
  5. Prosimy także o zapasową bieliznę dla dzieci najmłodszych. W związku z możliwością zamiany obuwia zmiennego w szatni, proponujemy jego podpisanie.
  6. Proszę nie ubierać przedszkolaka do sali zbyt ciepło. Kiedy dziecko bawi się w sali wystarczy, że ma na sobie spodenki i cienką bawełnianą bluzeczkę.